O CO CHODZI?

Footbag to angielska nazwa gry, która jest znana na całym świecie – od Chin przez USA, aż po Europę. W Polsce międzywojennej kojarzona jako ‘zośka’, polegała na odbijaniu nogami w okręgu złożonym z kilku osób małym woreczkiem bądź kulką ołowiu z lotkami zrobionymi z włóczki. Jako oficjalny sport, footbag rozwinął się w latach 70 w USA, skąd dotarł do Europy w 1995 roku.

Obecnie istnieją dwie główne wyczynowe dyscypliny footbagu:

  • Footbag Net – odmiana siatkonogi, czyli gry przez siatkę małą, twardą piłką – netbagiem. Można grać tylko stopami, a netbag nie może spaść na ziemię, co powoduje, że jest to dość techniczny sport – w profesjonalnym wydaniu bogaty w widowiskowe ścięcia i bloki.
  • Footbag Freestyle – odmiana polegająca na żonglowaniu nogami, czyli wykonywaniu różnorodnych tricków, gdzie liczy się zarówno technika, poziom trudności, jak i styl ich wykonywania.

oraz dyscypliny bardziej uliczne:

  • Footbag Golf – to sport, gdzie liczy precyzyjne kopanie do celu różnymi footbagami, a zwycięzcą jest gracz z najmniejszą ilością kopnięć;
  • 2 kwadraty – klasyczna gra na punkty grana na dwóch przylegających kwadratach o wymiarach 2×2, gdzie punkt zdobywa się po wbiciu zośki na pole przeciwnika.